Hodně dlouho jsem čekal na nový Mac mini. Bylo to z jednoduchého důvodu, starý neuměl full HD filmy, to byl jediný důvod proč jsem ho už dávno nekoupil. A proč Mac mini, když mám MacBook Pro? Jako domácí počítač, pro přítelkyni, na přehrávání filmů, takové multimediální centrum.

Dřív službu multimediálního počítače zastával starší malý kancelářský Dell, ale hned z několika důvodů nevyhovoval (přestal vyhovovat). Byl hlučný, což vadilo, protože je v místnosti, kde spíme a musel běžet neustále k vůli stahování filmů a jiným úkolům na pozadí. Dále obsahoval Windows, takže o pohodlném ovládání pomocí dálkového ovladače nemohla být ani řeč. A nejdůležitější bod, nezvládal full HD filmy a občas upadnul do modra, nebo některé filmy přehrával trhaně.

Protože Jana nesnáší techniku, vadí ji každý kabel, krabička a co já vím co ještě. Naštěstí má Mac mini n-kovou WiFi, takže k němu vede pouze napájení a monitor. Veškeré periferie jsou bezdrátové, ať už klávesnice (bluetooth), myš (bluetooth) nebo dálkový ovladač (infra – v běžné místnosti funguje i když vůbec nemíříte na Mac mini, nepotřebuje přímou viditelnost, odraz to zastane). Je až neuvěřitelné jak rychle si na novou hračku Jana zvykla :-) Pokud se chce podívat na svůj oblíbený seriál (Black Books), stačí jen vzít ovladač, zmáčknout menu, vybrat díl a dívat se.

Až uvede Apple svoji variaci na NetBook (malé levné připojovátko k Internetu), určitě ho Janě pořídím.

Neodpustím si malou poznámku na konec z jiného soudku. Člověk byl z Windows zvyklý, že bylo všechno problém, sdílení souborů mezi počítači, vzdálená plocha, sdílení internetu … Nově připojený Mac mini se stal okamžitě dostupný kdekoli, jakkoli. Stačilo zadat heslo pro vzdálenou správu a pomocí MobileMe se na něj připojím odkudkoli, žádné veřejné IP adresy, mapování portů, VPN :-)