Aneb jak se chovat při dopravní nehodě
(text je surový, co jsem večer po nehodě plný zážitků napsal a už jej neupravoval)
(další dodatek, nevěřte, co se píše v novinách, není to pravda, například dobrovolní hasiči nikoho nevyprostili, jen přišli k autu a cloumali s dveřmi, neměli techniku a navíc, spolujezdkyně už byla v bezpečí na zadní sedačce jiného auta)
Při cestě na Slovensko, jsme se s Jiřím stali svědky dopravní nehody. Nebyly jsme na místě první, ale i přesto byla naše pomoc potřebná. Dorazili jsme odhadujeme 3 minuty po incidentu. Už z dálky jsme viděli kouř, bylo jasné, že se něco děje. Pohotoví řidiči preventivně pokropili hasičákem motor zepředu totálně rozbité Fábie. Aut a lidí bylo okolo dost dalo by se čekat, že všichni pomáhají, ale jak jsem znal z jedné historky od kamarádky, někdy tomu tak nebývá. V situaci, kdy je u krizové situace víc lidí, tak paradoxně nikdo nepomáhá, všichni si myslí, že pomáhají jiní.
Inu nečekali jsme a šli se zeptat, zda nepotřebují pomoc. Naprosto mne udivila “neiniciativa” kolemstojících! Nikdo záchranné akci “nevelel”. V autě byl zaklíněný řidič, nikdo se o něj nestaral, jen spolujezdkyni odvedli do vedle stojícího auta, ta naštěstí vyvázla bez vážného zranění, jen s hrozným zážitkem a pohmožděným hrudníkem od pásů a šokem. Zajímavé bylo, že se v tomhle stavu ani jednou nezeptala, co je partnerovi ani psovi, který byl bohužel mrtvý. Prostě celou dobu mlčela, dokonce si vůbec nepamatovala, co se stalo.
Ale zpět k zaklíněnému řidiči. Nemohl se ani hnout, autem čelně narazil do protijedoucího náklaďáku a jeho strana auta byla hodně promáčknutá, měl polámané obě ruce a nohy přimáčknuté pod palubní deskou. Byl samozřejmě v šoku, ale při vědomí a neustále se ptal na přítelkyni. Opakuji, že si ho nikdo nevšímal, jen se ho pokusili neúspěšně vytáhnout posunutím sedadla dozadu, což mu jen způsobilo obrovskou bolest. Tím všichni okolo ztratili zájem a postupně se lidé okolo vytráceli. Podotýkám, že ještě nebyla na místě záchranka, ani hasiči. Pokud byl řidič při vědomí, tak bylo vše v relativním klidu, ale on si postupně začal stěžovat na bolest hrudníku, že nemůže dýchat a že přestává vidět. Zeptal jsem se kolemstojících, jestli když přivolávali sanitku, zda dostali instrukce, co dělat. Ne. Nevěděli. Zkontroloval jsem okolí zraněného, zda někde neprýští krev a zavolal mojí přítelkyni (studovala lékařskou fakultu), která zrovna nakupovala a jak jsem později zjistil, tak jsem ji klidným hlasem (což jsem byl překvapený, byl jsem rozhodně vybuzený a vynerovaný) informoval o tom, co se stalo a co máme dělat. Takže zásadní bylo udržet zraněného při vědomí, neustále s ním komunikovat, držet ho za ruku a uklidňovat. Také bylo nutné zkontrolovat, zda někde nekrvácí, naštěstí nekrvácel ani z nohou. Když upadnul do bezvědomí, tak bylo nutné zkontrolovat tep a zda dýchá. Naštěstí byl tep hmatatelný a hrudník se zvedal, takže dýchal. Zkontrolovali jsme jazyk uvolnili čelist, trochu sklopili sedačku a přikryli dekou, byl totiž v krátkém rukávu a pršelo a byla zima.
Jak jsem byl na telefonu, tak jsem říkal okolním, co dělat, poprosil slečnu, která pomáhala, ať zraněného drží a neustále mu opakuje co se děje, že bude v pořádku, ze je přítelkyně v pořádku, sanitka že je na cestě a ať neusíná… Řekl bych, že toto je zásadní, zavolat někomu, kdo s chladnou hlavou poradí! Už se mi to osvědčilo jednou (při záchraně psa). V čase, než přijela záchranka, tak řidič upadal do nějakých záchvatů, kdy měl plnou pusu slin a co já vím co ještě a hrozilo, že kdyby byl bez dozoru, tak se mohl udusit.
Po nějakém čase dorazili dobrovolní hasiči, bohužel bez vyprošťovací techniky. Ti jen trochu uvolnili dveře, ale to bylo všechno. Už přesně nevím další pořadí, ale postupně přijeli profesionální hasiči s vyprošťovacími kleštěmi, policie a záchranka. Postupně vysekali řidiče, v tomto momentě už jsme si oddechli.
Teď je ideální čas zhodnotit celý průběh a organizaci. Vím, že v takových situacích velí hasiči, dovolím si tvrdit, že velitel zásahu celou věc vůbec nezvládl. Do toho přijeli běžní policisté, kteří opravdu pořádně nevěděli, co mají dělat. Až později přijeli dopravní policisté “nehodáři”, což se dalo čekat, pršelo a to jsou žně pro nehody, zdrželi se totiž u jiné :-(
Základní chyba byla, že nikdo nehledal přímého svědka nehody. Nikdo nedokumentoval alespoň ty, co pomáhají. Přitom stačilo od všech zjistit jméno a mobil. V momentě, kdy byly na místě všechny tři složky (hasiči, záchranka a policie), tak se všichni kolemstojící rozprchli. Přímá svědecká výpověď chyběla, pouze řidič kamionu vypovídal, že jel v zatáčce a najednou mi vjelo auto pod kola, řidič Fábiie nepředjížděl, prostě jen vjel pod jeho kola. Řidič kamionu nemohl nic dělat, na pravé straně měl svodidla a sráz a z levé strany se na něho řítilo auto. Nárazem mu přestalo fungovat řízení i brzdy a skončil vlevo příkopu. Naštěstí při této nekontrolované jízdě nesrazil další auto.
Celkově při záchranné akci panoval chaos, vždy se při této situaci musí najít jeden člověk, nejlépe ten, co byl první na místě a musí se chopit iniciativy, shromáždit pár lidí a rozdat úkoly. Prvotní je, starat se o nejvíc zraněného a to dva lidé, jeden drží zraněného za ruku a komunikuje a ten druhý zavolá někomu z oboru a zjišťuje, jak se zachovat, jak pomoct aby neublížil. Další člověk se staral o spolujezdkyni a pak chyběli alespoň dva lidé, kteří by v koloně hledali nějakého svědka a pokud by někoho našli, měli ho hned “zadržet” a nebo alespoň zajistit kontakt.
Dále jsme nevěděli, jak naložit s osobními věcmi (doklady, mobily, peníze) postižených. Dali jsme je proto spolujezdkyni, když ji odvážela sanitka do nemocnice. Byla to chyba, před tím jsme si měli alespoň vyfotit občanky a později předat policii. Naštěstí jsme měli alespoň mobilní číslo.
Možná to bude znít divně, ale při této situaci je nutné vyfotit místo nehody. Než začnou hasiči odklízet úlomky, bylo nutné vše zdokumentovat. Dobrovolní hasiči bohužel foťák neměli a tak se do odklízení trosek moc neměli. Vznikla tak podivná situace, kdy kolemjedoucí auta rozjížděla úlomky!
Celá akce dostala jiného rozměru až v momentě, kdy dorazili policisté “nehodáři”, proto mne zarazilo, že běžní řadoví policajti neví, co v takové situaci dělat!
Ponaučení, jak se chovat u nehody
volejte záchranku 112, nebo zjistěte, zda ji někdo už nevolal
pokud nevíte jak pomoct zraněnému, zavolejte známému lékaři, nebo na 112 (I když už je záchranka na cestě! Člověk může zemřít i na pouhý šok!)
i když si myslíte, že je u nehody dost lidí, vždy se běžte zeptat, zda nepotřebují pomoc, zvlášť v případě, kdy není na místě žádný profesionál
pokud se u nehody nikdo nechopil iniciativy, tak to udělejte vy a pohlídejte body, které napíšu později a pak je sdělte veliteli zásahu, pravděpodobně to bude hasič
zastavte dopravu (do příjezdu hasičů), máte na to právo, řidiči jsou někdy neohleduplní
pokud je nepříznivé počasí, rovnou sebou vezměte deku, deštník
neustále komunikujte se raněnými, nesmí upadnout do bezvědomí!
kupte si do auta hasící přístroj
Co je nutné pohlídat

  1. zajistit doklady zraněných, můžou být rozházené někde v příkopě, musíte hledat
  2. pohlídat přímé svědky ať zůstanou do příjezdu policie
  3. zajistit osobní a cenné věci zraněných
  4. kontaktovat rodinu zraněných, pokud toho nejsou schopni postižení
Kdo kdy přijel

  1. dobrovolní hasiči
  2. obvodní běžní policisté
  3. profesionální hasiči s kleštěmi na vyproštění
  4. záchranka
  5. druhá záchranka
  6. dopravní policie