Dnes jsem objevil blog jistého individua, který píše silně demagogické články na adresu Apple (nejedná se o toho známého demagoga, ale zřejmě o jeho následovníka – ani jednoho nebudu jmenovat k vůli jejich nežádoucímu zviditelnění) a také se trefil do mého oblíbeného Multi-touch ovládání a konstatoval, že je to nepoužitelná vlastnost MacBooků, protože například zoomování oddalováním dvou prstů v Safari je tragické. Děkuji tímto autorovi za motivaci k napsání tohoto článku.

Jak používám Multi-touch?

Když jsem ještě jako relativně spokojený uživatel Windows slyšel o Multi-touch a ovládání třemi a více prsty, říkal jsem si, to je ale nesmysl. Když jsem si z jiných důvodů před necelým rokem koupil MacBook Pro, jako bonus v něm byl právě zmíněný Multi-touch. V první řadě jsem bral jako naprostou samozřejmost, že tahy dvěma prsty nahrazují posouvání (scrollování) stránky do obou směrů a také, že „klik“ dvěma prsty je vlastně klik pravým tlačítkem. Postupně jsem si zvykl i na „tříprst“ doleva pro posun v historii prohlížeče zpět a „tříprst“ doprava pro posun dopředu.

Když toto vše povídám známým, tak se podivují nad tím, jak je to komplikované. Není, člověk dostane ovládání do podvědomí a za pár dní na něj nemyslí. Srovnejte například podvědomé ovládání auta, 3 pedály, volant, řadící páka, páčky pod volantem. Auto ovládáte všemi končetinami a nepřemýšlíte nad tím.

Aby toho nebylo málo

Časem mi přednastavené prstové zkratky přestaly stačit a nadefinoval jsem další (díky MultiClutch). Tříprst nahoru je nový tab/okno (například v prohlížeči), tříprst dolů zavře okno. Otočení dvou prstů doprava (jako otočení fotky) znovu načte stránku (refresh). Čtyřprst doleva a doprava přepíná mezi aplikacemi stejně jako cmd+tab, čtyřprst nahoru zobrazí plochu a čtyřprst dolů zobrazí Exposé.

Když tyto vlastnosti spojím s velkým rozměrem, pro běžné rozlišení nepoužívám myš a troufnu si tvrdit, ze bych ovládáním strčil myšaře do kapsy. Vůbec s sebou netahám ten zastaralý kus HW, který jen překáží. Naopak, ocenil bych velký multi-tuch na stůl pro můj 24″ externí LCD.