Pohár mé trpělivosti se naplnil po přečtení článku na nejdůvěryhodnějším zpravodajském serveru, který se zabýval novinkou iPhone 3GS. Na paškál si vezmu jeden bod záporného hodnocení, úplné ptákoviny jako FM rádio opravdu komentovat nebudu.

Úvodem bych jen objasnil jeden fakt. Není důležité, co je uvnitř. To spotřebitele nezajímá, je mu jedno, zda má pračka procesor, který je rychlý X, nebo Y. Je mu jedno, zda pračka provádí jednotlivé instrukce v řadě za sebou, nebo všechny najednou pokud funguje, opere prádlo na jedničku. To samé platí u mobilů. Koho zajímá, jakou taktovací frekvenci má iPhone, kolik má paměti, když je rychlý? Jakou mají tyto parametry vypovídající hodnotu? Zajímá uživatele, co se děje v pozadí operačního systému v telefonu? Zajímá ho, zda, když pracuje s aplikací a přepne se do jiné, tak zda aplikace běží neustále dál, nebo je uspána a je předáno slovo další aplikaci a když se vrátí k původní, ta je obnovena do původního stavu, jako před odchodem? Opravdu to někoho zajímá? Sleduje běžný uživatel mobilního telefonu, zda běží aplikace na pozadí? Je mu to úplně jedno.

Prozradím vám jednu „novinku“, iPhone operační systém je postavený na Unixu, Unix podporuje multitasking. Ano, i iPhone samozřejmě umí multitasking. Ano, můžete poslouchat hudbu a u toho brouzdat na internetu. Ano, můžete telefonovat (s přítelkyní) a u toho si krátit čas hraním hry. Ano, můžete. Co iPhone neumožňuje a je to tak správně, tak to je možnost externích programátoru napsat aplikaci, která poběží na pozadí. Je to pochopitelné. Apple se poučil z chyb ostatních a dovolil si tento radikální krok. Z jakých chyb? Jako bývalý a dlouholetý uživatel Windows Mobile jsem nesnášel jistou vlastnost tohoto „mobilního operačního systému“. Čím víc aplikací do něj nainstalujete, tím je přístroj pomalejší a vydrží méně na baterku. A že těch aplikací bylo potřeba doinstalovat hodně, například SPB Today, SPB Pocket Plus, … (aby byl systém vůbec použitelný) Programátoři jsou jako všichni ostatní lidé dost líní a ulehčují si práci, takže aplikace, která zobrazuje stav baterky přes celý horní okraj displaye běží neustále na pozadí a nedělejme si iluze, že je kdovíjak optimalizovaná. Aplikace neustále bere zdroje zařízení, paměť, procesor.

Tohle není u iPhone možné. Apple jde pro něj složitější cestou. Bylo by jednoduché povolit aplikace na pozadí, telefon by vydržel 4 hodiny, jako Palm Pre :-) Bylo by jednoduché povolit vývojářům instant messengerů a jiným napsat stovky aplikací, které poběží na pozadí. Pak by každému běželo na pozadí ICQ, Skype a další a další. Uživatel by nemohl být pořád online, protože by šetřil baterku. (všichni uživatelé WM a podobných systémů, nevypínejte vaše Instant Messengery, nechte je zapnuté neustále a sledujte, jak dlouho vám vydrží baterka) Apple k tomuto problému přistoupil naprosto jinak a unikátně. Celou věc vyřešil pomocí Push Notifikací. Uvedu příklad. Uživatel poslouchá hudbu, u toho brouzdá na webu. Někdo mu píše na ICQ, zobrazí se mu na telefonu notifikace o tom, že mu někdo píše, ztlumí se zvuk, přehraje notifikační melodie a zvuk přehrávače se opět zesílí. Uživatel vidí text zprávy, může odpovědět, pokud tak udělá, spustí se mu program ICQ (AIM), odpoví, přepne se zpět do prohlížeče, ten se mu zobrazí ve stavu v jakém ho opustil a pokračuje v brouzdání. V čem je problém?

Žádný problém neexistuje, iPhone podporuje multitasking a navíc technologie, které šetří baterku a tím životnost přístroje.

A co známý argument „odpůrců“ o nemožnosti navigovat a telefonovat zárověň? Jedete autem, navigace v iPhone vás vede pokud možno ke správnému cíli. Někdo vám volá, přijmete hovor, vrátíte se zpět do navigace, ta vás naviguje pořád dál a vy u toho telefonujeme. V čem je problém? Logování pozice telefonu? Tohle zvládá přístroj sám o sobě pomocí služby MobileMe.com od Apple.

Ví někdo z vás, jaký objem peněz investuje například Nokia do inovačních technologií? Naprosto mne zaráží, že tak uzavřená firma jako je Apple navíc nezaměřená na široké masy, jak mohla firmě jako Nokia takto technologicky vytřít zrak!?